Zadaszenie tarasu

Tarasy stają się obecnie już nieodłączną częścią domów jednorodzinnych, najczęściej stanowiących przedłużenie salonu. Kiedy decydujemy się na jego budowę, to najczęściej pojawiają się wątpliwości co do tego, czy warto budować zadaszenie tarasu, czy może kompletnie je zignorować. Rozwiązanie tego typu ma oczywiście wiele zalet, ale z drugiej strony nie jest pozbawione wad. Dzisiaj postaramy się więc zaprezentować dach z dwóch punktów widzenia, a więc tego pozytywnego oraz negatywnego. Mamy nadzieję, że te informacje pomogą Państwu w dokonaniu najbardziej trafnego wyboru.

Zadaszenie tarasu – jakie są jego najważniejsze zalety?

zadaszenie tarasu

Zacznijmy może od czegoś przyjemnego, a więc od tego, co można zyskać, decydując się na dach nad swoim wymarzonym tarasem. Przede wszystkim dostajemy bardzo skuteczną ochronę przed złą pogodą. Lato w naszym kraju potrafi być kapryśne i nawet jeśli jest ciepło, to może wiecznie padać. Pod dachem pomimo tego wciąż będziemy mogli spędzać swój wolny czas na świeżym powietrzu i dobrze się bawić.

Dach oczywiście przyda się również wtedy, gdy lato stanie się wyjątkowo nieznośne. Długie tygodnie upałów i braku chmur na niebie mogą niejednego doprowadzać do szału. Pod dachem może nie będzie specjalnie chłodno, ale za to spokojnie spędzimy sobie czas w cieniu.

Nie można zapomnieć o tym, że w pewnym sensie zadaszenie chroni również nasz taras. Mniej promieni słonecznych dociera każdego dnia na deski tarasu, a więc w efekcie wydłuża się ich żywotność, a my nie będziemy musieli tak często zajmować się konserwacją. Dodatkowo drewno nie straci tak szybko swojej naturalnej barwy.

W czym zadaszenie tarasu może nam przeszkadzać?

zadaszenie tarasu obrazek 2

Czas teraz zająć się tymi kwestiami, które są nieco mniej optymistyczne. Stałe zadaszenie naszego tarasu niestety ograniczy dostęp do światła słonecznego w pomieszczeniu, z którego mamy do niego wejście. Szczególnie w przypadku umiejscowienia tarasu po północnej stronie budynku, możemy odczuwać wyraźne ograniczenie światła w pomieszczeniu. Dach po zachodniej stronie będzie natomiast wpływał na szybsze wychładzanie się pomieszczenia obok w okresie zimowym.

Dach może stanowić problem w sytuacji, gdy sam taras znajduje się obok niewielkiego salonu. Widok dachu z okien tworzy nieco klaustrofobiczne wrażenie w domu, co nie każdemu może się spodobać. Oczywiście znajdą się również osoby, którym przeszkadzać będzie ograniczenie widoku ogrodu bezpośrednio z domu.

Warto bardzo dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw, kiedy zastanawiamy się nad wykonaniem dachu. Można również brać pod uwagę pewne kompromisy. Co mamy na myśli?

Częściowe zadaszenie tarasu – czy warto?

Niekiedy można pokusić się bowiem o częściowe zadaszenie. Robimy jedynie krótki dach bezpośrednio przy budynku, pozostawiając resztę tarasu odsłoniętą. W ten sposób znika wiele wad związanych z zadaszeniem, ale nadal mamy kawałek przestrzeni na spędzanie wolnego czasu, gdy pada czy mocno świeci słońce. Jeśli chcemy zażywać kąpieli słonecznych, dalej będzie można przebywać na tarasie, wystarczy tylko wyjść spod dachu.

Jak można wykonać zadaszenie tarasu?

Na koniec kilka słów związanych ze sposobem budowy. Wyróżniamy tak naprawdę dwie podstawowe metody, a więc dach oparty na słupkach lub wspornikowy, zamocowany do ściany budynku. Dach wspornikowy jest najlepszym rozwiązaniem, gdy część tarasu ma być niezadaszona. Taki dach nie może być bowiem zbyt długi i ciężki. W pozostałych przypadkach lepiej stosować słupki, które tylko na bardzo małych tarasach mogą nieco utrudniać nam poruszanie się po nich.

Naturalnie gorąco zachęcamy do skorzystania z naszej pomocy. Nie tylko podpowiemy, jak najlepiej wykonać zadaszenie w konkretnym przypadku, ale także zajmiemy się jego budową, gwarantując wysoką jakość oraz przystępne ceny. Dobierzemy również najlepsze na rynku materiały, dzięki czemu dach będzie bezproblemowo służył przez wiele lat.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...