Tarasy kompozytowe – jak o nie dbać?

Z roku na rok rośnie popularność tarasów wykonywanych z materiałów kompozytowych i w zasadzie nie ma w tym nic dziwnego. Takie deski wyglądają w zasadzie jak prawdziwe drewno, ale za to nie posiadają typowych dla drewna wad, a więc są odporne na działanie wilgoci, niskich temperatur, wycieranie czy pękanie. Oczywiście takie właściwości obarczone są wyższą ceną, ale z drugiej strony tarasy kompozytowe nie wymagają wiecznej konserwacji, która w przypadku zwykłego drewna potrafi być mocno uciążliwa

Taras kompozytowy – jak to działa?

Kompozyty dodane do drewnianej mączki czynią deskę bardzo odporną na uszkodzenia mechaniczne czy działanie czynników atmosferycznych, ale oczywiście nie są one odporne na brud. Takie deski w jakiś sposób trzeba od czasu do czasu czyścić, co na szczęście nie jest specjalnie trudne. Dzisiaj zaprezentujemy więc kilka podstawowych porad, dzięki którym utrzymanie naszego przydomowego tarasu w dobrym stanie nie będzie żadnym problemem.

Do umycia desek nie trzeba się specjalnie przygotowywać

Zabrudzenia pojawiające się na deskach nie są niczym niezwykłym. Błoto, resztki jedzenia, różnego rodzaju papierki po produktach spożywczych to rzeczy, które mogą znaleźć się na deskach. Jak je skutecznie umyć? Cóż, tarasy kompozytowe można po prostu płukać z wykorzystaniem węża ogrodowego, choć lepiej sprawdzi się myjka ciśnieniowa, którą dotrzemy dokładnie do ryflowanych części deski.

Co, jednak jeśli brud po spłukaniu wodą nie za bardzo schodzi? Wtedy bierzemy do ręki zwykłą gąbkę do mycia naczyń i nieco detergentu rozpuszczonego w wodzie. Po wyczyszczeniu całość dokładnie spłukujemy wodą i po robocie. Można także używać bardziej szorstkich szczoteczek do naczyń, jeśli brud jest wyjątkowo uporczywy. Pamiętać należy tylko o jednym. O ile najprostszy płyn do naczyń raczej nie uszkodzi nam desek, tak niektóre „brutalne” detergenty mogą już nabałaganić. Jeśli koniecznie chcecie kupować specjalistyczne środki do czyszczenia tarasów, to upewnijcie się, że bezpiecznie można je stosować na kompozytach.

Tłuste plamy – jak sobie z nimi poradzić?

Ostatnio robiłeś grilla i niestety na deski spadło parę kropel tłuszczu z potraw, które szykowałeś na rozżarzonych węglach? Spokojnie, z tym również nie będzie większego problemu. Tarasy kompozytowe nie wchłaniają zbyt dobrze wilgoci, przez co tłusta plama najczęściej jest tylko powierzchowna. Jeśli nie chce się zmyć po zastosowaniu detergentu, musimy zaopatrzyć się w jakiś delikatny papier ścierny lub małą szczoteczkę drucianą. Zaplamione miejsce szlifujemy tak długo, aż dotrzemy do warstwy deski, która nie jest zaplamiona. W miejscu szlifowania pojawi się oczywiście małe odbarwienie, ale z biegiem czasu powinno się ono wyrównać z resztą powierzchni desek.

Choć kompozyty nie chłoną wilgoci, to jednak dobrą praktyką jest przetarcie tłustej plamy mokrą szmatką zaraz po tym, jak powstanie. Oszczędzimy sobie pracy, gdyż tłuszcz nie wniknie daleko i nie będzie trzeba długo szlifować.

Czy mocno porysowane deski trzeba wymieniać?

Poradziliśmy sobie już z brudem i z tłustymi plamami, ale co jeśli deski poważnie nam się zarysują? Tarasy kompozytowe często są wykorzystywane jako miejsce do spędzania wolnego czasu w ciepłe, letnie dni. Łatwo je zarysować na przykład meblami ogrodowymi, ale nie zawsze takie defekty oznaczają konieczność wymiany niektórych desek. Przy płytszych ryskach można je zeszlifować, dokładnie tak samo, jak przy pozbywaniu się tłustych plam. Nie ma to sensu jedynie przy bardzo głębokich ryskach, gdzie szlifowanie doprowadzi do pojawienia się poważnego wgłębienia w desce.

Jak utrzymać jednolity kolor desek?

Ostatnia kwestia związana jest z kolorem naszych desek, które niestety z biegiem czasu lekko stracą swój pierwotny odcień. O ile natury nie powstrzymamy, o tyle możemy postarać się o to, aby po czasie kolor był jednolity na całej powierzchni. Jeśli tarasy kompozytowe wypełniamy donicami i meblami ogrodowymi, to warto od czasu do czasu zmieniać ich położenie, aby każdy fragment deski miał podobny czas ekspozycji na słońce.

Oczywiście należy wspomnieć o tym, że na rynku istnieją specjalne preparaty do renowacji kompozytów. Jeśli po latach wyblakła barwa naprawdę będzie nas irytować, można ją dość łatwo odżywić z wykorzystaniem takich środków.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...