Taras z zadaszeniem – sprawdź czy warto, wady i zalety

Często bowiem trudno się nam zdecydować na to, czy stawiamy taras bez zadaszenia, czy może z nim. Z tego właśnie powodu postanowiliśmy nieco przybliżyć Państwu ten temat, być może ułatwiając w ten sposób podjęcie trafnej decyzji. A więc warto stawiać taras z zadaszeniem czy może jednak z niego zrezygnować? Sprawdźmy na początek wady i zalety obu rozwiązań.

Budowa tarasu obok domu jednorodzinnego staje się obecnie tak naprawdę standardem. Choć mamy na rynku wiele nowoczesnych materiałów budowlanych, to jednak w tym przypadku wciąż króluje drewno. Kiedy jednak podejmujemy decyzję o wybudowaniu naszego wymarzonego tarasu, to zawsze pojawia się pewna wątpliwość.

Taras z zadaszeniem z pewnością posiada wiele zalet

taras z zadaszeniem

Zacznijmy może od podania kilku podstawowych zalet, które z pewnością doceni każda osoba decydująca się na wykonanie zadaszenia nad swoim miejscem codziennego wypoczynku. Do najważniejszych należy więc zaliczyć:

– Możliwość schowania się pod dachem przed palącym słońcem, co z pewnością docenimy w wyjątkowo gorącym okresie.
– Mając dach nad tarasem, nawet deszczowa pogoda nie popsuje nam weekendowych planów, kiedy to chcemy zaprosić znajomych i zorganizować wspólną kolację czy grilla.
– Dach w dużej mierze zwiększy żywotność drewna, z którego wykonany jest cały taras, chroniąc deski przed działaniem wilgoci czy silnego wiatru.
– Zadaszony taras o wiele łatwiej osłonić przed wiatrem montując, chociażby materiałowe ścianki.

Jakie wady posiada taras z zadaszeniem?

taras z zadaszeniem

Aby być w pełni obiektywnym, należy oczywiście wymienić również wady wykonania zadaszenia nad swoim tarasem. I tak do najważniejszych zalicza się:

– Ograniczenie dostępu do światła słonecznego wtedy, gdy naprawdę nam go brakuje – o ile podczas upalnych dni na pewno chętnie schowamy się w cieniu naszego dachu, tak jesienią czy zimą, gdy słońca nam brakuje, będzie on utrudniał jego wpadanie również do mieszkania.

– Dach nad tarasem może powodować klaustrofobiczne odczucia, jeśli konstrukcja „doklejona” jest do naszego niewielkiego salonu – związane jest to oczywiście ze wspomnianym wcześniej ograniczeniem dostępu do światła dziennego, ale także z tym, że dach przesłania nam widok z okien i tym samym pogłębia klaustrofobiczne odczucia przy małym salonie.

– Jeśli dach znajduje się na północnej lub zachodniej stronie domu to niestety, ale może przyczynić się on do wzrostu kosztów ogrzewania domu w okresie zimowym, zmniejszając dostęp do dziennego światła.

Prawidłowe wykonanie tarasu ma ogromne znaczenie

taras z zadaszeniem 2

Jak łatwo zauważyć, wszystkie opisane przez nas wady związane są z tym, że dach tarasu znajdującego się obok domu ogranicza dostęp do światła słonecznego, tworząc największe problemy w okresie jesiennym i zimowym. Wady te można jednak w dość łatwy sposób wyeliminować, odpowiednio podchodząc do kwestii konstrukcji takiego dachu. Przypominamy, że zawsze jesteśmy do Państwa dyspozycji i chętnie podpowiemy, jak prawidłowo wykonać takie zadaszenie i jednocześnie dostarczymy materiały niezbędne do budowy.

Aby taras z zadaszeniem nie ograniczał nam tak bardzo dostępu do światła dziennego, można po prostu zdecydować się na niepełne zadaszenie. Po prostu zostawiamy wolną przestrzeń pomiędzy domem oraz dachem naszego tarasu. Zyskujemy na tym tak naprawdę podwójnie. Dach odsunięty od budynku wpuści nam do niego więcej światła, a i my zawsze będziemy mieli wybór, czy chcemy wypoczywać w cieniu, czy może opalać się na słońcu, wciąż na własnym tarasie.

Taras z zadaszeniem wspornikowym czy na słupach?

Na koniec kilka informacji związanych z tym, jakie konstrukcje dachu możemy brać pod uwagę. Najpopularniejsze jest oczywiście oparcie dachu na słupkach. Dzięki temu dach może być naprawdę duży i solidny, ale za to tracimy nieco przestrzeni do wypoczynku, a więc to rozwiązanie polecane jest przede wszystkim przy większych tarasach.

Przy mniejszej powierzchni można pokusić się o budowę dachu wspornikowego. Jest on przymocowany bezpośrednio do elewacji, przez co nie może być bardzo ciężki, ale za to w żaden sposób nie ogranicza nam przestrzeni na samym tarasie.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...