Taras na betonie – taras na płycie z betonu

Wykonanie tarasu przed domem nie kończy się tylko na zakupie desek oraz różnych akcesoriów dodatkowych do ich montażu. Równie ważne jest bowiem wykonanie porządnej podbudowy pod deski i w większości przypadków wybór pada po prostu na wylewkę betonową. Rozwiązanie to jest najrozsądniejsze, nie tylko z racji dużej wytrzymałości, ale i stosunkowo niskich kosztów wykonania. Jak zawsze jednak taras na betonie będzie trwały tylko wtedy, gdy odpowiednio podejdziemy do kwestii budowy posadzki oraz późniejszego usadowienia na niej legarów.

Jak zrobić to prawidłowo? Zapraszamy do dalszej części poradnika, jak i do skontaktowania się z naszymi pracownikami. Możemy profesjonalnie zająć się budową całego tarasu, robiąc to naprawdę sprawnie i gwarantując jego trwałość na lata.

Wykorzystujemy już istniejącą posadzkę

Zacznijmy może od przypadku, w którym to przed naszym domem już znajduje się jakaś betonowa posadzka i chcemy ją wykorzystać, jako podstawa przyszłego tarasu. To bardzo dobry pomysł, ale musimy dokładnie przyjrzeć się temu, w jakim stanie jest beton. Jeśli są w nim uszkodzenia, to koniecznie trzeba je wypełnić, a cała powierzchnia posadzki powinna być oczyszczona i dobrze pomalowana.

Wykonujemy taras na betonie od zera

Co jednak w sytuacji, gdy wszystko musimy wykonać od zera? Wylewka powinna mieć grubość minimum 10 cm, a do tego koniecznie należy pamiętać o spadku wynoszącym około 3%. Spadek musi być oczywiście od budynku, aby woda pojawiająca się na tarasie nie zatrzymywała się na ścianie i nie narobiła bałaganu.

Trzeba również zwrócić uwagę na to, aby szczyt posadzki znalazł się poniżej progu drzwi prowadzących do domu. O ile zrobimy posadzkę bardzo nisko, to sam taras da się dość łatwo podnieść do żądanej wysokości, ale w odwrotnej sytuacji, a więc posadzka za wysoko, możemy mieć spore problemy.

Ostatnim krokiem, kiedy beton już dobrze zastygnie, będzie jego zabezpieczenie. Jest to ważne bardzo ważne, gdyż z drewna nad betonem będą spływały garbniki wypłukiwane przez wody opadowe. Zastosowanie poliuretanowej farby będzie tutaj najlepszym rozwiązaniem, zabezpieczy beton na długie lata.

Układamy taras na betonie

taras na betonie

Po odpowiednim przygotowaniu podłoża zabieramy się za budowę samego tarasu, która także musi opierać się na kilku podstawowych zasadach. Chyba największym możliwym błędem jest tutaj układanie legarów (konstrukcji pod deski) bezpośrednio na betonie. W ten sposób tylko będziemy przyspieszali proces gnilny desek, a naprawa legarów będzie w przyszłości wymagała zerwania wszystkich desek. Legary montuje się z tego powodu na specjalnych wspornikach, w które trzeba się zaopatrzyć. Tworzą one dystans pomiędzy betonem a deską i pozwalają na stabilne zamocowanie legarów do podłoża.

Pod dystanse można dodatkowo wkładać specjalne, plastikowe podkładki. Z ich pomocą będzie można dopasować wysokość tarasu tak, aby pomiędzy deskami tarasowymi a drzwiami wejściowymi do domu nie było progu.

Oczywistym jest z pewnością to, że kierunek montażu legarów musi być prostopadły do desek. Pamiętajmy, aby to uwzględnić, a same legary układać z odstępami około 40-50 cm.

Na sam koniec warto sprawdzić kilka razy, czy cała konstrukcja na pewno trzyma jeden poziom. Na tym etapie bardzo łatwo wprowadzić jeszcze drobne poprawki. Kiedy położymy deski, w zasadzie nie będziemy w stanie nic już zmienić.

Ostatni etap, czyli montaż desek tarasowych

Jesteśmy już na ostatniej prostej do tego, aby nasz taras drewniany na betonie stał się w pełni funkcjonalny. Na przygotowanej konstrukcji układamy sobie deski na razie luźno, sprawdzamy czy wszystko do siebie pasuje i w razie potrzeby docinamy. Od razu warto pamiętać o przerwach pomiędzy deskami, które powinny wynosić około 3-5 mm. Jest to ważne, gdyż deski muszą mieć miejsce na pracowanie podczas zmiennych warunków atmosferycznych.

Po dopasowaniu wszystkiego możemy przejść do przykręcania desek, gdzie wykorzystuje się metalowe wkręty. Koniecznie należy tutaj stosować wkręty nierdzewne. Obecność rdzy nie tylko zepsuje wygląd tarasu, ale i negatywnie wpłynie na stan drewna w miejscach, w których znajdują się wkręty.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...