Taras drewniany czy kompozytowy – wszystkie wady i zalety

Jakie są wady oraz zalety obu tych materiałów i czy lepiej wybrać taras drewniany czy kompozytowy? Sprawdźmy to! Jeszcze nie tak dawno temu drewno zdecydowanie dominowało jako materiał do wykonania tarasów. Pewną alternatywę stanowiły deski kompozytowe, które jednak były niesamowicie kosztowne i dlatego rzadko wybierane. Dzisiaj sytuacja nieco się zmieniła i z pewnością widać, że popularność kompozytów stale rośnie.

Najważniejsze zalety tarasu drewnianego

taras drewniany czy kompozytowy

Zacznijmy więc od przyjrzenia się pozytywnym aspektom wyboru drewna, jako materiału do budowy naszego przyszłego tarasu. Do najważniejszych jego zalet należy zaliczyć takie elementy, jak:

– Piękna, niepowtarzalna faktura, która zawsze dodaje tego typu konstrukcjom wiele uroku;
– Po naturalnej desce będzie się bardzo przyjemnie chodziło w chłodne dni, a podczas upałów i mocno palącego słońca nie będzie się ona nadmiernie nagrzewała;
– Ważną zaletą jest na pewno stosunkowo niska cena, wciąż o wiele mniejsza niż w przypadku kompozytów;
– Drewno jest również stosunkowo proste w obróbce, a to oznacza, że w łatwy sposób można dopasować kształt tarasu do własnych potrzeb.

Ponieważ jednak sprawdzamy, czy lepiej wybrać taras drewniany czy kompozytowy, to czas poznać najważniejsze zalety właśnie kompozytów.

Taras kompozytowy i jego najważniejsze zalety

taras drewniany czy kompozytowy

Choć cena desek kompozytowych wciąż nie jest bardzo niska, to jednak jest kilka zalet tego materiału, które faktycznie przemawiają za jego wyborem. Do tych najważniejszych zalicza się:

– Niezwykłą wytrzymałość – Tak, to w zasadzie najważniejszy powód, dla którego tak chętnie wybiera się kompozyty. Mieszanka mączki drzewnej z tworzywami sztucznymi sprawia, że deska w pewnym sensie przypomina wyglądem tę prawdziwą, ale jednocześnie jest kompletnie niewrażliwa na działanie wilgoci, promieniowania UV czy dużych mrozów;
– Tarasy z desek kompozytowych nierzadko można bez problemu wykonać własnoręcznie. Na rynku dostępne są gotowe zestawy materiałów do budowy tarasu, a do tego sam montaż odbywa się na klipsach, bez konieczności wykorzystywania narzędzi;
– Brak konieczności konserwacji tych desek również należy zaliczyć do zalet. Raz postawiony taras będzie nam służył długimi latami.

Taras drewniany czy kompozytowy – podstawowe wady obu rozwiązań

taras drewniany czy kompozytowy obrazek 4

Choć kompozyty wydają się być materiałem wręcz idealnym, to jednak wbrew pozorom mają również one swoje wady. Oczywiście określenie wad tego materiału jest kwestią dość indywidualną, ale naszym zdaniem do największych wad należy zaliczyć:

– Nadmierne nagrzewanie się tego materiału w upalne, bardzo słoneczne dni, co z pewnością uniemożliwia poruszanie się po tarasie bez butów;
– Trzeba pamiętać o tym, że jakość desek kompozytowych sprzedawanych na rynku jest bardzo zróżnicowana. Jeśli dokonamy złego wyboru to może się okazać, że deska dość szybko ulegnie uszkodzeniu;
– Kompozyty po pewnym czasie tracą swoją pierwotną barwę o czym koniecznie należy pamiętać – na rynku dostępne są specjalne preparaty, z których pomocą można nieco poprawić kolor desek.

Oczywiście również drewno ma swoje wady. Jeśli więc zdecydujemy się na ten materiał przy budowie naszego tarasu, to przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że:

– Drewno, szczególnie to niższej jakości, wymaga dość częstej konserwacji, bez której dość szybko zacznie się ono poddawać niekorzystnemu działaniu przyrody. Oczywiście generuje to dodatkowe koszty, gdyż preparaty do konserwacji nie należą do tanich, ale i wszystko wymaga sporego nakładu pracy;
– Dość niska odporność drewna na wilgoć oraz promieniowanie UV może prowadzić również do stopniowego wypaczania się desek, szczególnie jeśli zaniedbamy okresową konserwację;
– W wielu przypadkach możemy mieć problemy z samodzielnym wykonaniem tarasu. Do tego celu potrzeba jednak zdolności majsterkowicza, a do tego zazwyczaj zestawu dobrej jakości narzędzi.

Taras drewniany czy kompozytowy – wiele zależy od jakości materiału

taras drewniany czy kompozytowy

Choć może się wydawać, że wykonanie tarasu z drewna wygeneruje nam mnóstwo obowiązków związanych z jego konserwacją, tak prawda jest taka, że wiele zależy po prostu od jakości desek, jakie zamówimy. Przypominamy, że jesteśmy zawsze do Państwa dyspozycji i z chęcią pomożemy w dokonaniu trafnego wyboru. Nie tylko sprzedajemy najlepsze na rynku deski drewniane, ale także zajmujemy się profesjonalnym montażem tarasów.

Najlepiej po prostu unikać rodzimego drewna iglastego, przede wszystkim świerku oraz sosny. To właśnie te deski są najmniej odporne na działanie warunków atmosferycznych i to z nimi będziemy mieli najwięcej problemów. Idealnym rozwiązaniem jest drewno egzotyczne, piękne i odporne na każde warunki, ale niestety dość drogie. Kompromis stanowi tutaj jednak dąb, drewno o wiele tańsze, ale jednocześnie całkiem dobrze znoszące wilgoć czy duże nasłonecznienie.

Identyczny problem dotyczy tak naprawdę kompozytów. Niestety jakość dostępnych na rynku materiałów może być bardzo zróżnicowana i dlatego podczas zakupów najlepiej kierować się jednak marką, wybierając znanych i cenionych producentów.

Zamów bezpłatną wycenę tarasu

Mamy nadzieję, że powyższym wpisem, rozjaśniliśmy nieco zagadnienie i nie stoją już Państwo na dylematem: taras drewniany czy kompozytowy? W przypadku zdecydowania, zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Wycena tarasu u nas jest całkowicie darmowa i niezobowiązująca.

Najlepsze tarasy drewniane

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...