Jak zbudować taras

Każdy z nas na pewno kieruje się zupełnie innymi potrzebami wtedy, gdy planuje się zbudować taras obok własnego domu. Jedni kojarzą to miejsce z wypoczynkiem, inni być może będą chcieli pracować albo uczyć się na tarasie, jeszcze inni gotować, a już na pewno każdy planuje w tym miejscu urządzenie grilla dla siebie, rodziny czy znajomych. Forma tarasu na pewno musi być dopasowana do tego, w jaki sposób ma być on wykorzystywany. Duże znaczenie ma tutaj również nasz gust czy styl budynku, do którego konstrukcja ta powinna nawiązywać. Kiedy jednak decydujemy się na budowę, warto dodatkowo pamiętać o kilku dodatkowych elementach i wziąć je pod uwagę, zanim weźmiemy się do pracy. O co chodzi? Już spieszymy z wyjaśnieniami.

Jak zbudować taras będący przedłużenie salonu?

jak zbudować taras

Choć niektórzy decydują się na wykonanie tarasu wolno stojącego, który zostanie zbudowany na przykład na środku ogrodu, to jednak zdecydowanie najczęściej stanowi on przedłużenie domu, a w zasadzie tarasu. Aby komfortowo na niego wychodzić, chcemy wykorzystać do tego drzwi salonowe i tutaj ważna uwaga. Taras trzeba wykonać w taki sposób, aby jego wysokość była na równi z progiem drzwi do salonu. Wystarczy chwila nieuwagi, aby potknąć się o taki próg i zrobić sobie krzywdę.

Pamiętajmy również o minimalnym oddzieleniu podbudowy tarasu od samego budynku. Jeśli konstrukcję stawiamy na betonowej wylewce, to nie powinno się jej „doklejać” bezpośrednio do budynku. Jest to ważne z dwóch podstawowych powodów. Przede wszystkim ciężki dom, szczególnie jeśli nie był zbudowany dawno temu, może się lekko zapadać. Lekki taras będzie wtedy „wciągany” przez budynek, gubiąc tym samym pierwotny pion. Ważniejsze jest jednak to, że podmurówka tarasu będzie nam szybciej wychładzała dom zimą, jeśli styka się ona z fundamentami.

Nigdy nie wolno zapominać o spadku od budynku

jak zbudować taras obrazek  2

Jeśli zlecamy wykonanie tarasu mało profesjonalnej firmie, to niestety szybko możemy dostrzec tego skutki. Częstym błędem jest idealne wypoziomowanie tarasu. Jak zbudować taras poprawnie? Powinien mieć on minimalny (dosłownie kilka stopni) spadek od budynku. Jeśli będzie odwrotnie, pod ścianą domu zacznie gromadzić się woda. Wilgoć wchodzi w ściany i nierzadko narobi sporo bałaganu nie tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz budynku.

Jeśli tylko można, warto pamiętać o ekspozycji

taras kompozytowy obrazek 2

Pewnie niewiele osób w ogóle się nad tym zastanowi, ale czasem warto pomyśleć o ekspozycji naszego tarasu na dzienne światło. Taras wykorzystywany przede wszystkim w ciągu dnia powinien mieć wschodnią ekspozycję, a przy korzystaniu z niego wieczorami lepiej sprawdzi się ekspozycja zachodnia lub południowa. Jeśli nie mamy możliwości postawienia tarasu w innym miejscu, to zawsze można dorobić ścianki, które odpowiednio osłonią nas przed promieniami słonecznymi.

Dach może nam zabrać w domu światło

Pozostaje jeszcze pytanie, jak zbudować taras pod kątem jego zadaszenia, jeśli w ogóle je planujemy. Trzeba mieć świadomość tego, że drewniane zadaszenie może ograniczyć dopływ światła do naszego salonu. Aby tego uniknąć, można skusić się na wykonanie zadaszenia z tworzywa sztucznego, a jeszcze lepiej naturalnego, a więc z pnących się roślin. Ciekawym rozwiązaniem jest również wykorzystanie składanej pergoli.

Prezentujemy oczywiście jedynie podstawy związane z budową tarasu. Jego ostateczna forma oraz wielkość zależą oczywiście od indywidualnych potrzeb i tutaj naprawdę nie powinniśmy się w żaden sposób ograniczać.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2,50 out of 5)
Loading...