Ile kosztuje taras drewniany – poznaj CAŁKOWITY koszt tarasu

O tarasach wykonanych z drewna mówi się dzisiaj naprawdę wiele. Coraz częściej widujemy je obok domów jednorodzinnych i naprawdę wiele osób zaczyna doceniać wygodę, jaka wiąże się z posiadaniem takiej niepozornej konstrukcji. Taras może być niejako „przyklejony” do budynku bądź też stanowić zupełnie osobną konstrukcję, która na przykład ustawiona jest gdzieś na środku naszego pięknego ogrodu. Ile kosztuje taras drewniany zastanawia się duża część naszych klientów. Aby nieco ułatwić podjęcie ostatecznej decyzji, spróbujemy dzisiaj oszacować orientacyjny koszt tarasu drewnianego, biorąc pod uwagę najpopularniejszą jego formę.
Koszt tarasu głównie zależy od desek

koszt tarasu

Wszystko zaczyna się od wyboru tych idealnych desek, z których później nasz wymarzony taras powstanie. Do wyboru mamy obecnie tak naprawdę 3 podstawowe rodzaje drewna, a więc:

– Rodzime drewno iglaste;
– Deski dębowe lub modrzewiowe;
– Szeroką gamę desek wykonanych z drewna egzotycznego.

Przechadzając się po sklepie budowlanym, szybko zauważymy, że kolejność, w jakiej wymieniliśmy drewno na taras, wcale nie jest przypadkowa. Koszt tarasu drewnianego będzie bowiem najniższy przy wyborze drewna iglastego, a więc przede wszystkim sosny oraz świerku. Dąb będzie już wyraźnie droższy, a za drewno egzotyczne przyjdzie nam zapłacić naprawdę sporo pieniędzy.

W przypadku sosny bądź świerku musimy liczyć się z wydatkiem około 50 zł za mkw., dla dębu będzie to już 100-120 zł za mkw., natomiast drewno egzotyczne zaczyna się mniej więcej od 200 zł za mkw., a kończy nawet na 350 zł i więcej. Skąd takie rozbieżności cen? Cóż, drewno iglaste to niestety najgorszy możliwy wybór. Praktycznie w ogóle nie jest ono odporne na wilgoć, silne mrozy czy duże nasłonecznienie, a to oznacza, że nawet dwa razy do roku będzie trzeba takie deski konserwować. O wiele lepiej sytuacja wygląda w przypadku dębu. Dobrze zabezpieczony przez producenta desek tarasowych zniesie wiele, nawet przy długim okresie bez konserwacji. Drewno egzotyczne to już prawdziwy luksus, w Nie tylko świetnie się prezentuje, ale i ma naturalną odporność na trudne warunki atmosferyczne. Nawet latami bez konserwacji zachowa piękną formę.

Ile kosztuje taras drewniany i na czym nie powinniśmy oszczędzać

kosztuje taras drewniany

Zdecydowanie nie polecamy wyboru drewna iglastego, chyba że chcą Państwo regularnie je konserwować lub planują wykonać zadaszenie tarasu. Chętnie pomożemy w doborze idealnego rodzaju drewna, proponując materiały w rozsądnych cenach.

Skoro jednak znamy już orientacyjne koszty zakupu drewna, to czas na pierwsze podsumowanie, a więc orientacyjne obliczenie wydatku na zakup samych desek. Do naszych wyliczeń weźmiemy pod uwagę taras o wielkości 20 mkw., gdyż z naszego doświadczenia wynika, że na takie po prostu jest największy popyt. Ile kosztuje taras?

– Koszt tarasu drewnianego z iglastych gatunków drewna to około 1000 zł;
– Decydując się na dąb, wydamy około 2200 zł;
– Przy drewnie egzotycznym trzeba się liczyć z wydatkiem od 4400 zł do 7000 zł i więcej.

Dlaczego jednak wspomnieliśmy o tym, że jest to nasze pierwsze podliczenie. Gdyż zakup desek nie jest końcem wydatków przy tej inwestycji. Do koszt u tarasu drewnianego trzeba doliczyć podbudowę

Tarasy stawia się albo na betonowej wylewce albo na małych betonowych podporach, do których później mocuje się legary. Ilość betonu potrzebnego do budowy zależna będzie od konstrukcji, ale zawsze potrzebujemy porządnych desek na legary, trochę gwoździ i dobrej jakości narzędzi stolarskich. Nie da się jednoznacznie określić tego, ile to wszystko może kosztować, ale na pewno trzeba będzie mieć w zanadrzu, chociaż dodatkowe 500 zł, które doliczamy do poprzednio określonych kosztów.

Nie można zapominać o kosztach wynajmu ekipy montażowej

ile kosztuje taras

Do ostatecznych kosztów naturalnie dodajemy również wszelkiego rodzaju lakiery, czy po prostu farby, które chcemy wykorzystać do pomalowania gotowego tarasu, choć na pewno w porównaniu z zakupem samych desek nie będzie to wielki wydatek.

Sporo możemy jednak wydać na ekipę zajmującą się budową naszego tarasu. W tym przypadku naprawdę niemożliwe jest określenie nawet przybliżonej ceny. Rynek w tym miejscu jest bardzo zmienny i ceny za wykonanie metra kwadratowego zaczynają się już od 100 zł, ale trudno poszukiwać jakiejś stałej górnej granicy. Z naszej strony możemy jedynie podkreślić fakt, że szukanie najtańszej ekipy budowlanej może szybko się na nas zemścić. Wbrew pozorom taras drewniany naprawdę można źle wykonać i dość szybko da to o sobie znać podczas jego eksploatacji. Wydając nieco więcej, mamy większą pewność, że wszystko zostało wykonane prawidłowo.

Możemy zupełnie za darmo wycenić koszty budowy

Jako doświadczona firma zajmujemy się nie tylko sprzedażą materiałów do tarasów, ale także ich profesjonalną budową. Jeśli chcą Państwo bardzo dokładnie poznać koszty takiej inwestycji, to zapraszamy do zamówienia bezpłatnej wyceny. Przygotowujemy wyceny zupełnie za darmo, bierzemy pod uwagę wszystkie wymagania Klientów i dodatkowo służymy swoją poradą podczas wyboru tej najlepszej konstrukcji. Mamy nadzieję, że powyższym artykułem odpowiedzieliśmy Państwu na pytanie ile kosztuje taras drewniany.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 3,75 out of 5)
Loading...