Drewno egzotyczne na taras – które najlepsze

Osoby podejmujące decyzję o budowie przydomowego tarasu, mają dzisiaj ogromne możliwości wyboru, biorąc pod uwagę to, z jakich gatunków drewna wykonane są deski. Najtańsze są oczywiście deski z rodzimej sosny czy świerku, ale zdecydowanie nie polecamy tego rozwiązania, gdyż taras bardzo szybko straci swój urok, a my napracujemy się niemiłosiernie przy jego konserwacji. Coraz częściej wybór pada na drewno egzotyczne na taras, materiał nie tylko wyjątkowo piękny, ale i w wielu przypadkach bardzo odporny na warunki atmosferyczne, często niewymagający regularnej konserwacji. Jakie są najpopularniejsze gatunki tego drewna i czym się charakteryzują? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Massaranduba – brazylijskie drewno egzotyczne na taras

massaranduba drewno egzotyczne

 

Drewno massaranduba, w rodzimej Brazylii określane jako „macaranduba”, to obecnie jeden z najczęstszych wyborów. Dzieje się tak przede wszystkim z tego powodu, że deski te charakteryzuje piękna, naturalna barwa czerwonawo-brązowa. Najczęściej w sklepach możemy wybierać spośród dwóch podstawowych odcieni tej barwy, co na pewno ułatwia dopasowanie desek do własnych potrzeb.

Drewno jest bardzo odporne na działanie wilgoci, długo nie poddaje się silnemu promieniowaniu UV, a i spore dobowe różnice temperatur, typowe dla naszego klimatu, nie powinno spowodować większych szkód.

Jedyną wadą tych desek jest ich stopniowe patynowanie, a więc pewnego rodzaju zmiana barwy, która nie każdemu może się podobać. Na szczęście istnieje możliwość przeprowadzenia specjalnego procesu olejowania desek, bezpośrednio po wykonaniu tarasu. Dzięki temu można znacząco odsunąć w czasie utratę barwy przez deski.

Bangkirai – piękne drewno azjatyckiego pochodzenia

massaranduba drewno egzotyczne bangkirai

Deski bangkirai to kolejne bardzo popularne drewno egzotyczne na taras, które z powodzeniem możemy polecić każdemu. Naturalne środowisko występowania tego drzewa to azjatyckie lasy deszczowe, a to oznacza, że jest ono wręcz idealnie zabezpieczone przed działaniem wilgoci i w naszych warunkach sprawdzi się po prostu świetnie.

Deski z bangkirai są jednak dość ciężkie, o czym trzeba pamiętać, ale z drugiej strony odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, a więc na tarasie sprawdzą się idealnie. Pewną wadą jest dość niska odporność na promieniowanie UV, pod wpływem, którego drewno może się wypaczać. Ze swojej strony polecamy wykorzystanie tego drewna w przypadku tarasów zadaszonych, gdzie dostęp światła słonecznego będzie mocno ograniczony.

W tym przypadku barwa bardziej przypomina karmelową, dość jasną, niekiedy z lekko żółtymi przebiciami. Niestety podobnie jak w przypadku massaranduby, tak i tutaj z biegiem czasu naturalna barwa może blaknąć. Są jednak sposoby na powstrzymanie tego procesu i z ogromną przyjemnością pomożemy Państwu tak zająć się tarasem, aby przez długie lata cieszył on oczy pięknym wyglądem.

Tatajuba – na tarasie przeniesiemy się do dorzecza Amazonki

tatajuba drewno egzotyczne

W przypadku Tatajuby mamy do czynienia z gatunkiem, dla którego naturalnym siedliskiem jest przepiękne dorzecze Amazonki. To drewno egzotyczne na taras o barwie ciemno-miodowej lub bardzo ciepłej ciemno-brązowej wręcz idealnie sprawdza się w naszym klimacie. Nie tylko jest odporne na działanie złych warunków atmosferycznych bez konieczności częstej konserwacji, ale także słabo trzyma się na nim pleśń czy grzyby.

Deski z tego drewna mają dodatkowo bardzo unikalny wygląd. Żaden z wcześniej wymienionych przez nas gatunków nie posiada bowiem tak różnorodnej formy słojów, które potrafią pięknie się wić, zataczać okręgi i tworzyć wiele fantazyjnych kształtów. Każda deska jest tym samym unikalna i to z tego powodu tak chętnie wybiera się dzisiaj to drewno.

Mamy nadzieję, że choć trochę pomogliśmy w dokonaniu wyboru przy zakupie desek egzotycznych. Zawsze oferujemy swoim Klientom profesjonalne doradztwo przy budowie każdego tarasu ogrodowego i dlatego serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Nie tylko pomożemy, ale i zaproponujemy najlepsze na rynku deski w przystępnych cenach.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...