Drewniany taras na gruncie

Jeśli komuś wydaje się, że zbudowanie przydomowego tarasu jest ogromnym wyzwaniem, to zdecydowanie jest w błędzie. Osoby o, chociaż niewielkich zdolnościach majsterkowicza poradzą sobie z tym na własną rękę. Można również skorzystać z naszych usług. Wykonamy profesjonalnie drewniany taras na gruncie, stosując najlepsze na rynku materiały i oferując naprawdę konkurencyjną cenę. Tak, zdradziliśmy właśnie, czym chcemy zająć się w dzisiejszym artykule, a więc stawianiem tarasu bezpośrednio na ziemnym podłożu, bez robienia betonowej wylewki.

Murowanie podłoża wcale nie jest jedyną opcją do wykonania tarasu, o czym błędnie przekonanych jest wiele osób. Bez najmniejszych problemów można to zrobić bezpośrednio na ziemi, o czym przekonacie się w dalszej części naszego artykułu.

Kiedy można układać legary na ziemi?

drewniany taras na gruncie

Zbudowanie drewnianego tarasu bezpośrednio na ziemi jest idealnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy odległość od desek do gruntu nie przekracza 20 cm. Jeśli próg wejściowy do naszego domu jest wyżej, to wciąż możemy stawiać drewniany taras na gruncie, ale tutaj trzeba będzie pokusić się o betonowe wsporniki pod legary. Wciąż jednak jest to rozwiązanie łatwiejsze i tańsze niż w przypadku robienia całej wylewki.

Wyznaczenie miejsca i zrobienie wykopu to pierwszy krok

Przed rozpoczęciem naszych prac, musimy dokładnie znać wielkość oraz kształt przyszłego tarasu. Zaczynamy bowiem od wyznaczenia powierzchni roboczej. Zrobienie tego jest proste. Odmierzamy dokładnie wszystkie boki przyszłego tarasu i na jego rogach wbijamy w ziemię małe tyczki. Pomiędzy nimi rozciągamy linki i już dokładnie wiemy, gdzie trzeba będzie kopać.

Od razu można zabrać się do pracy. Drewniany taras na gruncie wymaga wykonania niewielkiego wykopu tylko po to, aby pozbyć się roślinności. Zbieramy 15 do 30 cm gruntu w przypadku, gdy taras stawiamy bezpośrednio na gruncie. Jeśli będzie trzeba zrobić betonowe wsporniki, można kopać na nieco mniejszą głębokość.

Utwardzenie gruntu jest zawsze najważniejsze

Stawiając drewniany taras na gruncie, szczególnie gdy nie stosujemy betonowych wsporników, trzeba podłoże dobrze utwardzić. Zrobiony przez nas wykop wypełniamy piaskiem, który ubijamy i dokładnie wyrównujemy. W niektórych przypadkach do piasku dodaje się nieco cementu i taką mieszankę wysypuje, a potem zagęszcza. Jest to polecane szczególnie tam, gdzie podłoże jest niestabilne lub podmokłe.

Dwa sposoby montażu legarów na gruncie

Jeśli zdecydowaliśmy się układać nasze legary bez betonowych podpór, to wystarczy przygotować sobie trochę kostek brukowych lub betonowych płytek. Układamy je na ziemię i do nich mocujemy legary z wykorzystaniem specjalnych uchwytów.

Druga opcja to wspomniane przez nas betonowe wsporniki. Najprościej wykonać je z wykorzystaniem szalunku stratnego, który zrobiony jest z tektury. Nie trzeba tracić czasu na wykonywanie standardowego szalunku, a jego usunięcie zajmuje dosłownie chwilę. Tutaj również mocujemy legary do betonowych wsporników z wykorzystaniem specjalnych uchwytów.

Drewniany taras na gruncie – montaż desek tarasowych

Po wykonaniu powyższych kroków i upewnieniu się, że wszystko zostało dobrze wypoziomowane, możemy zabrać się za układanie samych desek. Stosujemy do tego koniecznie nierdzewne śruby, a do tego zawsze pamiętamy o niewielkiej szczelinie pomiędzy każdą z desek.

Jak widać, drewniany taras na gruncie można wykonać naprawdę łatwo, szybko i stosunkowo niewielkim kosztem. Jeśli tylko macie Państwo dodatkowe pytania, to zapraszamy do skorzystania z naszej pomocy. Zajmiemy się przygotowaniem materiałów, wyślemy doświadczoną ekipę, która zajmie się pracami, a do tego zawsze zaoferujemy swoje pełne wsparcie techniczne.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...